Kampagnen mod brystkræft
 
29. september 2011
 
Tilmelding til nyhedsbrev
 
Det er støttetid! I oktober arbejdes der intenst med støtte til bekæmpelsen af brystkræft.
 
Med sloganet "Together. Connect. Communicate. Conquer. For a future free of breast cancer" lancerer Estée Lauder Companies for 19. år i træk den globale Breast Cancer Awareness (BCA) kampagne, der snart har indsamlet 300 mio. kr. til forskning.
 
"Vores BCA-kampagne opfordrer folk til at stå sammen og støtte familie, venner og nærmeste og være med til at bekæmpe denne frygtelige sygdom," siger Evelyn Lauder, der er gift med Estée Lauders søn, og en af drivkræfterne bag kampagnen. De mange penge - omkring 50 mio. dollars - er gennem årene indsamlet via Estée lauder Companies' mærker og medarbejdere og en lang række velgørenhedsarrangementer, og de går til forskning i kampen mod kræft.
 
Estée Lauders globale kampagne fokuserer på, hvor stor en indvirkning det har, når mange millioner mennesker verden over går sammen og samstemmigt spreder det vigtige budskab om opmærksomhed omkring brystkræft, og at tidlig diagnosticering redder liv.
 
Estée Lauder er kendt for sin lyserøde sløjfe, der vil være tilgængelig i butikkerne i oktober måned.
De "pink" produkter fra Lauder-huset er i år:
 
 
 
 
 
Jeweled Pink Ribbon Pink til kr. 135,00 (vejl).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Estée Lauder Perfectionist [CP+] Wrinkle Lifting Serum med nøglering til kr. 815,00 (vejl.).
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 
 
 
Clinique Great Lips. Great Cause. Nøglering med lipgloss til kr. 170,00 (vejl.).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Origins Make A Difference Skin Rejuvenating Treatment til kr. 225,00 (vejl.).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mange virksomheder støtter op om sagen
Også herhjemme er den danske kosmetikbranche aktiv i brystkræftsagen. Blandt andet bidrager Elisabeth Gierus Skincare med lækre skønhedspræmier ved Lyserød Lørdag* arrangementet Girls Night Out på Hotel Skt. Petri den 8. oktober. Og en række kosmetikvirksomheder bidrager til goodiebags ved "En hyldest til brysterne" arrangementet på Radisson Blu Scandianvia den 6. oktober.
 
Insight Cosmetics Group støtter op om kampagnen ved at lancere specialdesignede lyserøde varianter af henholdsvis MINX negle, CND neglelak og Darphin cream.
 
ghd støtter Kræftens Bekæmpelses kampagne mod brystkræft med salget af Pink Orchid Limited Edition Styleren.
 
*) Lyserød Lørdag er en landsdækkende event, der er initieret af Kræftens Bekæmpelse med temaet "Støt brysterne".